blog

Píšeme posudky – Aké fantasy rukopisy chodia do vydavateľstva?

V posledných mesiacoch sa mi do rúk dostalo viacero rukopisov od slovenských spisovateľských ašpirantov. Ste zvedaví, aké rukopisy chodia do vydavateľstva IKAR? Ak patríte medzi tých odvážlivcov, ktorí sa odhodlali a rukopis poslali – žiadny strach. U mňa sú vaša identita aj všetky vaše spisovateľské tajomstvá v bezpečí! Takže bez mien, bez názvov, bez servítky!

Keďže som na svojom pracovisku neslávne slávna ako fantasy podivín – áno, ak pošlete nejaký rukopis tohto žánru (či ak sa tohto žánru týka len okrajovo) máte megašancu, že sa o tom dozviem, že si vás vygooglim, aby som zistila, či ste môj človek a, samozrejme, že sa s chuťou začítam do vášho rukopisu. Ech… s chuťou ako s chuťou.

GRAMATIKA

Pozrite sa, ašpiranti. Vy viete, čo máte robiť, ale z nejakého dôvodu sa ku mne stále dostávajú rukopisy, ktoré nespĺňajú ani základné kritériá zodpovedných ľudí. Vy viete, že svoj rukopis MUSÍTE dať prečítať niekomu inému a že ak nie ste povolaním novinár, scenárista, copywriter alebo učiteľ, MUSÍTE svoj rukopis pred odoslaním do vydavateľstva dať skontrolovať gramaticky a štylisticky schopnému človeku (člen rodiny, ktorý mal jednotky zo slovenčiny, sa neráta 🙂

Ak to neurobíte, diskvalifikujete sa hneď na začiatku (výnimkou sú už známi autori, ktorí môžu poslať, čo chcú a v akej forme chcú – ale tí si túto výsadu zaslúžili). Máme tieto dva typy spisovateľských ašpirantov-odvážlivcov so zlou gramatikou:

IT-čkar: Slovenský jazyk nerieši – sú to len znaky a medzery, podstatný je predsa skvelý príbeh (chudák IT-čkar zabúda, že tento príbeh si musí vedieť prečítať ľudská bytosť). IT-čkar nepochodí a nechápe prečo.

Spisovateľ: Tento typ spisovateľom už jednoducho je, lebo to tak cíti vnútri. Nikto mu nebude jeho texty opravovať a nikto mu nebude hovoriť, kde sa čiarky dávajú a kde nie/aké slová existujú a aké neexistujú. Spisovateľ nepochodí a tiež nechápe prečo.

Nedávate si svoje rukopisy kontrolovať – dobre. Ak nepoznáte termín „autorská slepota“ – teraz vám odpálim dekle. Ide o to, že autor vie, čo chcel napísať, a automaticky po sebe číta slová dobre. Napríklad vidí v hlave krásny romantický obraz a chcel napísať:

Árpika vzal svoju ženu Róžiku za ruky a vybozkával jej prsty ozdobené snubným prsteňom.

No. Lenže napísali ste:

Árpika chicil svoju ženo za tuky a vydoskoval jej prsy ozdobené ruky slubným prsteňom.

Bohužiaľ, nevymýšľam si a hovorím to z vlastnej skúsenosti, pretože vo svojich rukopisoch sa mi postavy chytajú za tuky bežne a ja si to nevšimnem. Proste. Môžem to po sebe prečítať miliónkrát a aj tak sa za tie tuky chytia.

Prosím, dajte prečítať svoje rukopisy aj druhým, ja viem, že je to ťažké. Ale nehanbite sa, oslovte svoju starú slovenčinárku alebo učiteľku svojho dzecka. Oslovte svojho sedemdesiatročného suseda, ktorý kedysi písal do Pravdy. Ak fakt že nemáte nikoho takého, skúste nejakého študenta slovenského jazyka alebo normálnu platenú korektúru. Podľa mňa to stojí za to.

Dobre, dáte prečítať svoje rukopisy aj druhým, sľúbili ste mi to. To je úplne skvelé. Akurát dnes mi v práci pripadla úloha napísať mail, ktorým sme odmietli rukopis, takže som smutná, lebo som veľakrát sedela na druhej strane a živo si pamätám, aká som bola vtedy úplne že smutná. Takže oddnes iba krásne rukopisy! Veľmi sa teším! 😀

POSTAVY, PROSTREDIE, PRÍBEH

Dosť veľký kus koláča naraz, ale predsa len by som toto všetko rada šupla takto do jedného vreca. Ak sa vám podarilo ulahodiť môjmu oku a plynule čítam, nevidím väčšie chyby a rozumiem tomu, čo čítam, ideme do ďalšieho levelu. (Teraz píšem hlavne o fiction rukopisoch šmrncnutých do fantasy.) Ak začínate postavami, vyhrali ste a okamžite odporúčam na vydanie… haha, nie. Ale šance sa dramaticky zvýšia 🙂 Ak začínate worldbuildingovým traktátom (čo je vaše obľúbené, fakt obľúbené), tak sa šance znížia, prípadne sa do môjho posudku určite dostane niečo ako: no ale ten úvod vymazať, kristušát!

((Teraz nasleduje tajomstvo))

Ak chcete poslať peckový rukopis, tu je všeobecný recept Lidl kuchyne od Adriany Polákovej:

Hneď ukázať postavu a predstaviť jej problémy a vnútorný konflikt (ak neviete, čo to je, choďte si to pozrieť a pozrite si to, aj keď si myslíte, že postava žiadne problémy nepotrebuje). Až potom opíšte, kde postava nad svojím problémom stresuje, ako je tam pekne, akého sú jej susedia fantasy náboženstva a akej farby majú v danej krajine šesťnohé kone chlpy medzi ušami a pod pazuchami. Samozrejme, myslite na to, že tie kone opisujete iba vtedy, ak ich postava chová za domom a sú pre ňu z nejakého dôvodu dôležité (nie ak tie kone iba nakládli kôpky niekde za horami za dolami a nikoho to akože absolútne nezaujíma – prosím). Nepíšem to iba tak, lebo aj toto je obľúbená vec – znudiť človeka na smrť kopou konských… ehm hmm ehehmm. Napíšte len o tom, čo je dôležité pre príbeh a postavy, nie o všetkom, čo ste vymysleli a potom to už ani raz nespomeniete. Nie je to dobré ani na dokreslenie prostredia – fakt nie. Je to iba omáčka. Je to ryža bez mäska, chápete. Vašou úlohou je vytvoriť atmosféru a kulisy využitím toho podstatného, nie utopiť posudzovateľa/čitateľa v mori všetkých drobnôstok, ktoré ste vymysleli a z ktorých sa tak vytešujete. Dajte tomu čitateľovi riadny kus šťavnatého mäska (v tomto prípade rozporuplnú postavu, ktorá všemožnými silami napokon dosiahne, po čom túži napriek strachu a protivenstvám). Samozrejme, ryžu a zemiačky iba trochu zboku k mäsku. Koreníme podľa chuti.

ZHRNUTIE POSLEDNÝCH RUKOPISOV OD VÁS:

Jeden middle grade fantasy rukopis, ktorý bol v zlom, veľmi rušivom jazykovom stave – dočítala som sa do polky, ale slzili mi oči. Postavy boli celkom milé, ale bez motivácie, rozumej: leceli, kam ich vietor odvial a veľa toho nenarobili. Prostredie nesúrodý mix pozliepaný z prvkov z iných fantasy príbehov.

Jeden sci-fi rukopis so zaujímavým námetom, výborne vymysleným prostredím, ktoré však bolo čitateľovi podávané vyššie spomínanými traktátmi. Postavy málo rozvinuté a tiež leteli, ako fúklo. Napriek tomu solídna práca. Jazyk o. k., povedzme, aj keď ašpirant podliehal autorskej slepote a nedal to na 100 % nikomu prečítať. Bolo by to o toľko lepšie, keby tak urobil. Prosím. Dosť 😀

Jeden fantasy rukopis o démonoch, ktorý ma z pochopiteľných príčin hneď zaujal. Bol to však iba výklad. Ani nie príbeh. Forma: diplomovka. Hodnotenie vyučujúcej: FX.

Jeden contemporary fantasy rukopis: výborný; postavy, prostredie, dej v harmónii a veľmi zaujímavé. Nové fantasy prvky prelínajúce sa s klasickými. Skvelá gramatika. No, ide to!

Čakám na vaše rukopisy 😉

Píšeme posudky – Aké fantasy rukopisy chodia do vydavateľstva?

14. apríla 2022

V posledných mesiacoch sa mi do rúk dostalo viacero rukopisov od slovenských spisovateľských ašpirantov. Ste zvedaví, aké rukopisy chodia do vydavateľstva IKAR? Ak patríte medzi tých odvážlivcov, ktorí sa odhodlali a rukopis poslali – žiadny strach. U mňa sú vaša identita aj všetky vaše spisovateľské tajomstvá v bezpečí! Takže bez mien, bez názvov, bez servítky! […]

30. septembra 2021

Podklady na tlač máme hotové. Teraz to príde… Vytiahnite peňaženky, otvorte si internetbankingy. Ide sa cvakať tlačiarňam. Link na nové video: Koľko stojí dať si knihu vytlačiť? Knižku máme zalomenú, no e-kniha nám nestačí. Kdeže. My-chceme-knihu! Vytlačenú, voňavú, reprezentatívnu. Vždy sa môžete vybrať cestou mäkkej väzby a cenu za tlač tým podstatne znížiť, no my, […]

11. mája 2021

Na čo všetko potrebujete myslieť, keď idete vydať knihu? V tomto článku nechcem rozoberať, ako rukopis napísať dobre – budem predpokladať, že svoje veľdielo už máte v šuplíku hotové a je pripravené ovládnuť svet! K tomuto článku nájdete na YouTube aj video: 1. FÁZA: Koľko stojí pripraviť si tlačové podklady? Takže 1. FÁZA PRÍPRAVA KOMPLETNÝCH […]

18. apríla 2021

Niekedy sa zdá, že problémov je príliš veľa, aby to stálo za to. V takých chvíľach sa mi osvedčilo robiť jediné (okrem toho, že si uvarím extra paprikový guláš, čo pomáha univerzálne pri všetkom) – začítam sa do svojich starších príbehov. V nich si hneď uvedomím, že vytvárať ich mi robí takú radosť, ktorá mi […]